• MENÇUNA KONAKLARI
    • MENÇUNA NATURE HOTEL
Mençuna Şelalesi

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİ
Mençuna Konakları
 ARTVİN OTELLERİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam149
Toplam Ziyaret70171
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 30° 21°
Üyelik Girişi
Tripadvisor

Mençuna Şelalesi

 MENÇUNA ŞELALESİ


Arhavi Kamilet Vadisi ve Mençuna Şelalesi


      Suyunu sazlık ve Taşlık yaylasından alan şelale, Arhavi ilçesinde  yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

      Yıllardır köylülerce çok bilinen bu şelale ancak 1998 yılında Cengiz velimahmutoğlu ve Mehmet Remzi Öncel tarafından görsel medyaya taşınması sonucunda tanınır hale gelmiştir.

        Şelale 90 metre kadar yükseklikte ve kısmen orta bölümde taşlara çarparak akar. Su debisinin yüksek olduğu zamanlarda ise en üst noktadan 10 metrelik ikinci bölüme tam düşmesini sağlar. Şelalenin altında oluşmuş gölde yazın yüzülebilir ancak su oldukça soğuktur.

         Hemen gölün altında 10 metre yükseklikteki ikinci şelaleden sonra su vadi içinde yol alarak 200 metre sonra kamilet deresine kavuşur.

         Mençuna şelalesine gitmek  için Artvin'in Arhavi ilçesisinden Mençuna Şelalalesi tabelaları da takip ederek Arhavi merkezden 15 km içerdedir. Yollar asfalt yol olup, dere boyu takip edip 12 km gidildiğinde çifte kemer köprüler göreceksiniz. 18. yüzyılda osmanlılar tarafından yapılan çifte köprülerden sonra 3 km araçla gidip aracınızı park ettikten sonra, yaya olarak 15-20 dakikalık orman içi yürümeniz gerekmektedir.

      Mençuna Şelalesine gitmek için daha basit bir yol tarifi yapmak gerekirse; Arhavi mekezden Ortacalar yol ayrımından çıktığınızda çifte kemer köprülere kadar dereyi sol tarafınıza alacaksınız. Çifte kemer köprüleri geçtikten sonra ise dere sağınızda kalacaktır.

         Şelalenin en güzel görünümü karların eridiği Nisan ve Mayis aylarıdır. Fakat yaz mevsiminde görüntü iyi sayılır. Piknik yapmak için uygun alanlar mevcuttur. Fakat tırmanış öncesi yemek yiyebileceğiniz Mençuna Restorant ve konaklama yapabileceğiniz Mençuna Konaklama tesisleri bulunmaktadır. Mençuna konakları tamamen ahşap ve taş kombinasyonu ile yöre mimarisine uygun olarak yapılmış otel'dir.

      Eğer Mençuna şelalesine güneşli bir havada gitmiş iseniz öğleden sonra şelale önünde oluşan gökkuşağını de izleyebilirsiniz.

       Tükiye'nin en yüksek şelalesi olan Mençuna Şelalesi ortama ciddi oranda nem bırakmaktadır. Mençuna şelalesi suyunda sadece kırmızı benekli alabalık yaşamaktadır. İniş ve çıkış yolu olarak kullanılan yol yürümeye elverişlidir. Bin bir çeşit ve yeşilin her tonunun var olduğu yürüyüş yolunda doğa severlere ayrı zevk verir.

      Her yıl Mayıs ayının  son haftasında pazar günleri '' Geleneksel Mençuna Şelalesi Gezi etkinliği'' düzenlenen bu gölgede tulum ve horonlar eşliğinde binlerce insan yürüyüş yapmaktadır. Özellikle bu mevsimde su debisinin yüksek olması, yürüyüş için mevsim uygunluğu mevcut ilginin giderek artmasına sebep olmaktadır.

         

Mençuna Konakları
ARHAVİ OTEL
Mençuna Konakları
 ARHAVİ OTELLERİ
Takvim
Saat
Tripadvisor